Συμμετοχή σε Διαγωνισμό Ανακύκλωσης Μπαταριών

Το σχολείο μας θα συμμετέχει κατά το σχολικό έτος 2021-2022 σε διαγωνισμό συγκέντρωσης και ανακύκλωσης μπαταριών .

«Σκοπός του προγράμματος είναι να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών και να τους
κινητοποιήσουμε, ώστε να κατανοήσουν τη σημασία της χωριστής συλλογής και
ανακύκλωσης μπαταριών, ενισχύοντας με αυτό τον τρόπο την περιβαλλοντική συνείδηση της
σχολικής κοινότητας και την ευαισθητοποίησή της στην ανακύκλωση. Μέσα από ενέργειες
θα ενημερωθούν οι μαθητές για τη διαδικασία και τα οφέλη της ανακύκλωσης μπαταριών και
το όφελος που συνεπάγεται για το Περιβάλλον, την Δημόσια Υγεία, την Κλιματική Αλλαγή
καθώς και την συσχέτιση με την Κυκλική Οικονομία.»

Καλούμε όλους τους μαθητές μας μαζί με τους γονείς τους να συλλέξουν τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες από το σπίτι τους και να τις τοποθετήσουν στον ειδικό κάδο ΑΦΗΣ που θα βρουν στο σχολείο μας.

Μόλις το περιεχόμενο του κάδου ξεπεράσει το μισό του ύψος, θα γίνει καταμέτρηση
του βάρους των μπαταριών που συλλέχθηκαν και τα σχολεία με τη μεγαλύτερη συλλογή
βάρους θα κερδίσουν κάποιο έπαθλο.

Η καταμέτρηση γίνεται από  αδειοδοτημένο συλλέκτη-συνεργάτη της ΑΦΗΣ που επισκέπτεται το σχολείο. Το σχολείο συνεχίζει να γεμίζει εκ νέου τον κάδο ΑΦΗΣ όσο ο διαγωνισμός βρίσκεται σε ισχύ.

Χρονική διάρκεια διαγωνισμού:
Ο διαγωνισμός θα έχει εξάμηνη ισχύ με διάστημα από τον Οκτώβριο του 2021 έως και τις 15
Απριλίου του 2022. Η ανακοίνωση των νικητών θα πραγματοποιηθεί μέχρι τα τέλη Μαΐου.

Περιμένουμε την υποστήριξη όλων σας στην έμπρακτη προσπάθεια που κάνουν οι μαθητές του σχολείου για την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος.