Ο πόλεμος γύρω μας

Ο πόλεμος προβληματίζει τους μαθητές του σχολείου μας. Οι εκπαιδευτικοί συζητούν με τις τάξεις τους και καταθέτουν με ξεχωριστό τρόπο τις σκέψεις τους.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης με τη βοήθεια του εικαστικού Ηλία Γιάννη γράφουν το δικό τους σύνθημα κατά του πολέμου.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης με τη βοήθεια της δασκάλας τους Καραγιάννη Δέσποινας, συζητούν και δημιουργούν το παρακάτω padlet σχετικά με τον πόλεμο.

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης συζητούν και προβληματίζονται για τις συνθήκες του πολέμου, τον τρόπο που πληροφορούμαστε για τα γεγονότα καθώς και για το πώς μπορούν να βοηθήσουν. Με αφορμή το μάθημα της ιστορίας και την ενότητα για τον Φιλελληνισμό, αναφέρονται στον πόλεμο και στις ανάγκες που προκύπτουν για τον άμαχο πληθυσμό.