Η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου στο σχολείο μας

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου συνεργάστηκαν για να τιμήσουν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Οι εκπαιδευτικοί της Γ και Δ τάξης Καραγιάννη Δέσποινα και Λάιου Αγλαΐα, οργάνωσαν μια σειρά ομαδοσυνεργατικών δράσεων, ώστε οι μαθητές να προσεγγίσουν τα ιστορικά γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου και να επεξεργαστούν κριτικά τις έννοιες του πολέμου και της ειρήνης.

“Πώς θα ήταν ο πόλεμος αν ήταν άνθρωπος;”

“Πόλεμος και Ειρήνη”

“Το ΟΧΙ”

“Κάνω ένα φώτο-κολλάζ για την επέτειο”

Οι εορταστικές εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές της Γ τάξης και τραγούδια από το σύνολο των μαθητών υπό τη διεύθυνση του μουσικού του σχολείου μας Μαλάμη Μιχαήλ.

Την Παρασκευή ανήμερα την 28η Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός, εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τον εκπαιδευτικό Ζορμπά Αριστείδη και στη συνέχεια, κατάθεση στεφάνων και η καθιερωμένη παρέλαση.