Οι μικροί συλλέκτες της Γ’ τάξης

Μια αφήγηση του Μίκη Θεοδωράκη για τα παιδικά του παιχνίδια και τη συλλογή του με τα γραμματόσημα έγινε αφορμή να μιλήσουμε για τις συλλογές και τα συλλεκτικά αντικείμενα.
Μα μήπως είμαστε κι εμείς μικροί συλλέκτες;
Με χαρά συγκεντρώσαμε τις συλλογές μας στην τάξη, μιλήσαμε για το πώς επιλέγει κάποιος τι να συλλέξει αλλά και τι μνήμες και τι συναισθήματα του προκαλούν. Και τότε ήρθε στην τάξη μας ο Τζερόμ! Ο Τζερόμ μας συστήθηκε ως Συλλέκτης Λέξεων μέσα από το ομώνυμο βιβλίο και μας ξετρέλανε η ιδέα της συλλογής νόστιμων λέξεων, χαρούμενων λέξεων, δύσκολων λέξεων και λέξεων από τη φαντασία μας!
-Γιατί να μην παρουσιάσουμε τις συλλογές μας στους υπόλοιπους συμμαθητές μας, κυρία;
Η ιδέα ήταν εξαιρετική!
Ετοιμάσαμε, λοιπόν, στην τάξη μας μια έκθεση, γράψαμε ο καθένας λίγα λόγια για την παρουσίαση της συλλογής τους, επιλέξαμε τη μουσική του Μίκη να ντύσει ηχητικά την έκθεσή μας και υποδεχτήκαμε τους μαθητές των υπόλοιπων τάξεων.
Η εμπειρία για τους μικρούς συλλέκτες μάλλον ήταν εξαιρετική, αφού τα μάτια τους έλαμπαν όταν παρουσίαζε ο καθένας τη δική του συλλογή!

Η δασκάλα της τάξης,
Δέσποινα Καραγιάννη