Διαδικτυακή ξενάγηση για τους/τις μαθητές/τριες της Ε’-Στ’ σε διαστημική έκθεση με θέμα “Ανέβα στο Διάστημα”

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024, οι μαθητές/τριες της Ε’-Στ’ τάξης του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Δέσποινας Καραγιάννη, ξεναγήθηκαν ψηφιακά σε μια δίωρη διαστημική έκθεση με θέμα ” Ανέβα στο διάστημα”. Τη δράση αυτή οργάνωσε η Σύμβουλος Εκπαίδευσης, κ. Μαρία Κοτσακώστα για τα δημοτικά σχολεία αρμοδιότητας της, ενώ την ξενάγηση πραγματοποίησε ο Δρ. Άγγελος Λαζούδης, Φυσικός Ερευνητής του Τμήματος Έρευνας και Ανάπτυξης της Ελληνογερμανικής Αγωγής.

Κατά τη διάρκεια της έκθεσης τα παιδιά ενημερώθηκαν για κομβικά σημεία της κατάκτησης του διαστήματος αλλά και για τις εφαρμογές της διαστημικής τεχνολογίας στην καθημερινή μας ζωή. Ακόμη, έγινε συζήτηση για τις δυνατότητες παρακολούθησης των καιρικών φαινομένων μέσω των δορυφόρων.

Μια ενδιαφέρουσα ψηφιακή έκθεση που απαντά σε σύγχρονα ζητήματα που θα μας απασχολήσουν όλους ακόμη περισσότερο από εδώ και πέρα.