Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης “Το σκοτάδι είναι πράσινο”

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα “Φροντίζω το περιβάλλον“, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν στις 24 Απριλίου στην αίθουσα πολιτιστικών δράσεων της κοινότητας Μελίκης την θεατρική παράσταση με τίτλο “Το σκοτάδι είναι πράσινο”.

“Ο Τάκης ο Ανακυκλωτάκης και η Μίνα η Εξοικονομίνα μπαίνουν σε περιπέτειες, όταν το Μ.Ε.Τ.Ρ.Ο., το Μηχάνημα Εκτίμησης Της Ρύπανσης Όλων ξεκινά τη λειτουργία του. Αντιμέτωποι με τον κ. Σπαταλόπουλο και τον Πύρρο τον Εμπρηστίδη, το περιβάλλον και η ζωή τους είναι στα όρια της απόλυτης καταστροφής. Πώς θα ξεπεράσουν, άραγε, τις δυσκολίες; Μήπως το κλειδί είναι τα παιδιά;
Ένα ταξίδι εξεύρεσης λύσεων, μέσα από τα διαθέσιμα εργαλεία και πρακτικές φιλικές προς το περιβάλλον: Ανακύκλωση, Κοµποστοποίηση, Εξοικονόμηση Ενέργειας, Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Προστασία των δασικών εκτάσεων” (από την παρουσίαση της παράστασης).

Τα παιδιά συμμετείχαν με κέφι στη διαδραστική παράσταση και συνεργάστηκαν με τους πρωταγωνιστές.