Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Η 26η Σεπτεμβρίου έχει  καθιερωθεί από το 2001 και από το Συμβούλιο της Ευρώπης ως η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Πρόκειται για μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές και το ευρύ κοινό προς την εκμάθηση των ξένων γλωσσών και την προώθηση της πλούσιας γλωσσικής ποικιλομορφίας της Ευρώπης.

Φέτος οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Ε’ τάξης του σχολείου μας ασχολήθηκαν κατά τη διάρκεια του μαθήματος των αγγλικών,  με διάφορες δραστηριότητες. Τα παιδιά  παρακολούθησαν το ‘’ταξίδι’’ ενός κοριτσιού σε όλη την Ευρώπη και μέσα από αυτό , άκουσαν βασικές εκφράσεις διαφόρων γλωσσών. Έπειτα, ανατέθηκε στον καθένα να γράψει τη λέξη   ‘’Γεια!’’ σε μια συγκεκριμένη γλώσσα. Το σύνολο των χαιρετισμών συγκεντρώθηκε σε ένα πόστερ. Στη συνέχεια,  συνδέθηκαν με αντίστοιχους ραδιοφωνικούς σταθμούς και τους δόθηκε η ευκαιρία να ακούσουν διάφορες γλώσσες σε ζωντανό χρόνο. Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε με την ακρόαση της ‘’Ωδής στη χαρά‘’ του Μπετόβεν, που έχει καθιερωθεί ως ο ύμνος της Ευρώπης.

Ελπίζουμε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν, να γνώρισαν, να έμαθαν και να διασκέδασαν.

Happy European Day of Languages!

Και του χρόνου!