Επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Βέροιας στο σχολείο μας

Οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης, στο πλαίσιο της υλοποίησης των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, προσκάλεσαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Βέροιας στο σχολείο μας, για να ενημερωθούν οι μαθητές σχετικά με τις δράσεις της καθώς και για το επάγγελμα του πυροσβέστη και με ποιους τρόπους μπορεί να βοηθήσει στην ασφάλεια και στην προστασία μας.

Η Πυροσβεστική Υπηρεσία Βέροιας ανταποκρίθηκε άμεσα στην πρόσκληση των παιδιών και πραγματοποίησε επίσκεψη στο σχολείο, τη Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022. Η ενημέρωση περιλάμβανε πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την υπηρεσία, το ιδιαίτερα σημαντικό επάγγελμα του πυροσβέστη, τα εργαλεία που χρησιμοποιεί. Με πολύ χιούμορ, βιωματικές δράσεις και εκπλήξεις για όλους τους μαθητές του σχολείου μας, ο Ανθυποπυραγός κ. Μητσιοκάπας κατάφερε να κινητοποιήσει το ενδιαφέρον των μαθητών και να κεντρίσει την προσοχή τους! Οι μαθητές κατά την αξιολόγηση της δράσεις αποτύπωσαν τον ενθουσιασμό τους και πρότειναν την επανάληψη της επίσκεψης της Υπηρεσίας στο σχολείο!

Ευχαριστούμε θερμά την Υπηρεσία για την ανταπόκρισή της καθώς και για την όμορφη δράση που πραγματοποίησε!