Το έθιμο της “χελιδόνας” για το 2022

Για ακόμη μία χρονιά το σχολείο μας αναβίωσε το ιδιαίτερα σημαντικό έθιμο της “Χελιδόνας”, με τους μαθητές του σχολείου να επισκέπτονται τα σπίτια του χωριού για να τραγουδήσουν το τραγούδι της χελιδόνας που έρχεται και φέρνει μαζί της την άνοιξη. Τα παιδιά των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας κρατώντας ξύλινα ομοιώματα χελιδόνας, χάρτινα χελιδόνια που κατασκεύασαν στις τάξεις τους καθώς και στολισμένα καλάθια για να μαζεύουν τα αβγά, γύρισαν από σπίτι σε σπίτι σ’ όλο το χωριό τραγουδώντας τη χελιδόνα. Το συγκεκριμένο έθιμο επιβιώνει από τους αρχαίους Έλληνες και σε άλλα μέρη της πατρίδας μας όπως στη Θράκη και στα Δωδεκάνησα, ευρύτερα γνωστό ως “χελιδονίσματα”. Το σχολείο διατηρεί τους δεσμούς του με την παράδοση, αναβιώνοντας συστηματικά το έθιμο, το οποίο περιμένουν με μεγάλη ανυπομονησία οι μαθητές κάθε χρόνο.