Δράση για την ανακύκλωση

Κατά τη διάρκεια του μαθήματος των αγγλικών και με αφορμή το κεφάλαιο του βιβλίου σχετικό με το περιβάλλον, οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας, συμμετείχαν σε μια σειρά από δραστηριότητες, τόσο ατομικές όσο και ομαδικές, μαθαίνοντας για το περιβάλλον και την αξία της ανακύκλωσης. Αφού ακούσανε τραγούδια, είδαν βίντεο, συζήτησαν, εξέφρασαν τα συναισθήματά τους πάνω στο θέμα δημιουργώντας posters (αφίσες). Επίσης, δημιούργησαν έναν κάδο ανακύκλωσης. Μάθανε ποια υλικά ανακυκλώνονται, συγκέντρωσαν διάφορα ανακυκλώσιμα αντικείμενα (κουτιά, τενεκεδένια κουτάκια από αναψυκτικά, καφέ). Δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Φτιάξανε με αυτά ένα ρομπότ! Έτσι μάθανε στη πράξη τη σημασία των 3 Rs: Reduce –Reuse –Recycle! (μειώνω- ξαναχρησιμοποιώ –ανακυκλώνω)