Συμμετοχή στον Διαγωνισμό του Ευρωπαϊκού Μαθητικού Ραδιοφώνου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης συμμετέχουν στον διαγωνισμό του Ευρωπαϊκού Μαθητικού Ραδιοφώνου “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2023- Η νέα γενιά για την Ειρήνη!” με το δικό τους ραδιοφωνικό μήνυμα, με τίτλο: “Ζητάτε πόλεμο; Εμείς Ειρήνη!”.

Τα παιδιά συζήτησαν στην τάξη τους σχετικά΄ με το ζήτημα του πολέμου και της ειρήνης, άκουσαν το παραμύθι “Η πόλη που έδιωξε τον πόλεμο”, τραγούδησαν τα τραγούδια της παράστασης, προβληματίστηκαν και κατέληξαν στη δημιουργία του ραδιοφωνικού τους μηνύματος.

Το ραδιοφωνικό μας μήνυμα ήδη ξεχώρισε στην αρχική κατάταξη των μηνυμάτων και στην ψηφοφορία που είχε λάβει από τα υπόλοιπα σχολεία που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και βρίσκεται στην 10η θέση!

Υποστηρίξτε και εσείς το σχολείο μας ψηφίζοντας το ραδιοφωνικό μας μήνυμα στον παρακάτω σύνδεσμο, στην κατηγορία ραδιοφωνικά μηνύματα, με το Νο 8549.