Πασχαλινές δημιουργίες

Πασχαλινές κατασκευές, συζητήσεις, προβολές βίντεο και ανοιξιάτικες ζωγραφιές και παιχνίδια προετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου για τους μαθητές με αφορμή τον ερχομό του Πάσχα.

Κυνήγι πασχαλινών αυγών: Κάθε χρόνο, τα παιδιά αγκαλιάζουν με τον ίδιο ενθουσιασμό το έθιμο Easter Egg Hunt. Ένα έθιμο που έχει τις ρίζες του στα τέλη του 16ου αιώνα, ξεκίνησε από τη Γερμανία, εξαπλώθηκε παγκοσμίως και φυσικά έγινε αγαπημένη συνήθεια και των Άγγλων, λαμβάνοντας χώρα την ημέρα του Πάσχα. Αυγά κάθε λογής, βρασμένα και βαμμένα, πλαστικά και σοκολατένια, κρυμμένα στους κήπους, έτοιμα να συλλεχθούν από χαρούμενα παιδιά που τρελαίνονται να τα ψάχνουν. Happy Easter everybody!

Πασχαλινές κατασκευές: Οι τάξεις Β και Γ έφτιαξαν πασχαλινές κατασκευές με πολύχρωμα χαρτόνια και πλούσια έμπνευση! Όλες οι τάξεις έβαψαν πασχαλινά αυγά με χρώματα της άνοιξης!