Ψηφιακές αφηγήσεις για το πρόγραμμα “ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2023

Με πολλή πολλή χαρά οι δράσεις μας στα πλαίσια του προγράμματος Οδυσσέας 2023 ολοκληρώνονται σε λίγες μέρες.

Επιβιβαστήκαμε στον Οδυσσέα μαζί με τους συμμαθητές μας από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας και μάθαμε ένα σωρό πράγματα για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Μαζί με τις απαραίτητες, πια, πληροφορίες για τη χρήση του διαδικτύου, βελτιώσαμε πολύ τη συνεργασία μας, αφήσαμε το μυαλό μας να κατεβάσει ένα σωρό ιδέες, σκεφτήκαμε σενάρια, φτιάξαμε σκηνικά, σηκώσαμε τα μανίκια μας, καθαρίσαμε τις φωνές μας, αναλάβαμε ρόλους και φτιάξαμε δύο υπέροχες ψηφιακές αφηγήσεις για τα βίαια ηλεκτρονικά παιχνίδια που παίζουν τα παιδιά στο διαδίκτυο και για το ζήτημα του εθισμού και του πόσο εύκολο είναι να εθιστείς στον  υπολογιστή ή και στο κινητό.

Βίαια Ψηφιακά Παιχνίδια:

Εθισμός στο διαδίκτυο:

Στο πλαίσιο της συνεργασίας της Γ τάξης με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας στο πρόγραμμα “Οδυσσέας 2023”, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τους μαθητές της Δ τάξης του σχολείου και τον δάσκαλό τους κ. Κούρτη Παρασκευά. Τα παιδιά χάρηκαν και απόλαυσαν πολύ τη συνάντηση αυτή! Μια συνάντηση που αυτή τη φορά δεν είχε κάμερα και υπολογιστή αλλά παιχνίδι στη φύση, γέλια και χαρά. Ευχαριστούμε θερμά και τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας που είχε φροντίσει να προσφέρουμε ένα μικρό κέρασμα στους φίλους μας και να δροσιστούμε μετά το παιχνίδι!