Εγχειρίδιο Βοτανικής από τα παιδιά για τα παιδιά: “Ιστορίες με χρώματα και αρώματα για τα βότανα του τόπου μας”

Με χαρά μοιραζόμαστε μαζί σας το Εγχειρίδιο Βοτανικής από τα παιδιά για τα παιδιά“Ιστορίες με χρώματα και αρώματα για τα βότανα του τόπου μας”. Το εγχειρίδιο βασίζεται στις εργασίες που ετοίμασαν οι μαθητές και μαθήτριες όλων των σχολείων (συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας) που παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Βοτάνια και μυρωδικά” που υλοποίησε η Future Library με την παροχή αιγίδας και οικονομικής υποστήριξης του Υπουργείου Πολιτισμού, στο πλαίσιο των δράσεων για την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά. Ιδιαίτερη είναι η χαρά μας για την έρευνα ως προς την καθημερινή χρήση των βοτάνων και των μυρωδικών που εκπόνησαν οι μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού τους κ. Δέσποινας Καραγιάννη.