Περιπλανώμενο Μουσείο των Πολιτισμών

Τι είναι το θέατρο σκιών κι από πού ξεκίνησε;

Υπάρχει στις άλλες χώρες θέατρο σκιών και πώς είναι;

Θέατρο σκιών είναι μόνο ο Καραγκιόζης;

Το κουκλοθέατρο είναι μια τέχνη μόνο για παιδιά;

Πώς εντάσσεται στη σύγχρονη σχολική ζωή και εκπαίδευση;

Η έκθεση/εργαστήριο “Στη Χώρα των Σκιών” που ανήκει στο ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ, ένα μουσείο διαφόρων εκθέσεων διαπολιτισμικής θεματολογίας, με σκοπό την επαφή των παιδιών  με διαφορετικούς πολιτισμούς μέσω βιωματικής προσέγγισης, έφτασε στο σχολείο μας την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024. Πρόκειται για μια  διαδραστική έκθεση, στην οποία παρουσιάστηκαν αυθεντικές φιγούρες σκιών από την Κίνα, Ινδονησία, Ταϊλάνδη, Τουρκία και Ελλάδα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε άμεση επαφή με τα εκθέματα, να τα αγγίξουν και να τα περιεργαστούν. Οι εμψυχώτριες του προγράμματος μίλησαν στα παιδιά για τα εκθέματα με αναφορά σε εθνολογικά, ιστορικά και μυθολογικά στοιχεία, ενώ, στο τέλος, τα παιδιά έφτιαξαν δικές τους φιγούρες και ανακάλυψαν το δικό τους ταλέντο στην τέχνη του θεάτρου σκιών.