Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας “Ένας ελέφαντας στο δωμάτιο”

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Προδρόμου – Αγίας Τριάδας επισκέφτηκαν τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών Βέροιας, ώστε να παρακολουθήσουν την παράσταση της Παιδικής Σκηνής του ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας “Ένας ελέφαντας στο δωμάτιο”, σε σκηνοθεσία της Καλλιόπης Σίμου.

Λίγα λόγια για το έργο:

Όλα ξεκινούν τη μέρα που χαλάει το πάρτυ γενεθλίων της Βικτώριας. Ο πατέρας της λείπει μακριά για δουλειά, ο παππούς της μπερδεύει τα κεράκια με τα κρακεράκια και η μητέρα της αναγκάζεται να σπεύσει στο νοσοκομείο με τον τελευταίο. Τότε, εμφανίζεται ο Σωκράτης. Ένας φίλος από τη μακρινή Αφρική που εκτός από τη Βικτώρια δεν μπορεί να τον δει κανένας άλλος, καθώς, όπως λέει κι ο Σωκράτης: Οι άνθρωποι δεν βλέπουν τα μεγάλα πράγματα που βρίσκονται μπροστά τους. Σε έναν κόσμο που επιμένει να ξεχνάει και να αμελεί, η Βικτώρια μαζί με τον Σωκράτη και την οικογένειά της θα οδηγηθεί σε ένα ταξίδι που μέσα από το παιχνίδι, τη φαντασία, τη μουσική και το τραγούδι θα βρουν ξανά τις χαμένες τους μνήμες, τα πρώτα τους όνειρα, ο ένας τον άλλον, αλλά και ποιοι ήταν όταν ήταν όλοι τους παιδιά.