Βιωματικό εργαστήρι με θέμα τα κοινωνικά στερεότυπα σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας “Πρόσβαση”

“Οι άντρες δεν κλαίνε”.

“Οι γυναίκες δεν οδηγούν νταλίκα”.

“Τα κορίτσια δεν βρίζουν και δεν μπλέκουν σε καυγάδες”.

“Ο μπαμπάς δουλεύει. Δεν κάνει δουλειές σπιτιού”.

“Τα κορίτσια δεν τα καταφέρνουν στα μαθηματικά”.

Ένα σωρό προκαταλήψεις, ταμπέλες και στερεότυπα κληρονομούνται από γενιά σε γενιά και συντηρούν κοινωνικές ανισότητες.

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’-Στ’ τάξης του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Δέσποινας Καραγιάννη, ασχολήθηκαν με την έννοια του σεβασμού, της διαφορετικότητας, των έμφυλων διακρίσεων και την αναγνώριση και διαχείριση των κοινωνικών στερεοτύπων που κατακλύζουν την καθημερινότητα μας.

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στην τάξη μας την κοινωνιολόγο, κ. Γεώργου Σοφία, από το Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας “Πρόσβαση” και να πραγματοποιήσουμε ένα δίωρο εκπαιδευτικό βιωματικό εργαστήρι για τα κοινωνικά στερεότυπα. Τα παιδιά κατανόησαν τη διαφορά βιολογικών και κοινωνικών χαρακτηριστικών και συμμετείχαν σε έναν εποικοδομητικό διάλογο μεταξύ αγοριού και κοριτσιού.