Πρόγραμμα μετάβασης από το δημοτικό στο γυμνάσιο

Στο πλαίσιο της υλοποίησης δράσεων για την ομαλή μετάβαση των μαθητών της Στ΄ τάξης από το δημοτικό στο γυμνάσιο, υλοποιήθηκαν 3 δίωρα βιωματικά εργαστήρια από το προσωπικό του Κέντρου Πρόληψης και Προαγωγής της Ψυχικής Υγείας Ημαθίας “Πρόσβαση”. Η κα Τσολάκη Χριστίνα, με την πολύτιμη εμπειρία της, οργάνωσε και συντόνισε τα εργαστήρια, που στόχο είχαν το να συζητήσουν οι μαθητές για την εμπειρία της ολοκλήρωσης της φοίτησής τους στο δημοτικό και τις προσδοκίες τους από την έναρξη της φοίτησης στην επόμενη σχολική βαθμίδα. Ανησυχίες, φόβοι, όμορφες εμπειρίες και συγκινητικά βιώματα πήραν τη θέση τους στην ομάδα και οι σχέσεις μεταξύ των παιδιών ισχυροποιήθηκαν για να λειτουργήσουν ως στήριγμα στους νέους δρόμους που θα περπατήσουν οι μαθητές μας.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του ΔΣ Προδρόμου-Αγ. Τριάδας ευχαριστούν θερμά την “Πρόσβαση” για την άψογη διοργάνωση και συντονισμό των εργαστηρίων.