Βιωματικά εργαστήρια για τα ανθρώπινα δικαιώματα

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, πραγματοποιήθηκαν δύο δίωρα εργαστήρια σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα του παιδιού, από την κα Σοφία Γεώργου, μέλος του Κέντρου Πρόληψης και Προαγωγής της Ψυχικής Υγείας Ημαθίας “Πρόσβαση” και τους μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας.

Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα, μέσα από κατάλληλα σχεδιασμένες δραστηριότητες, να αναπτύξουν τις ιδέες τους και τις προτάσεις τους, να προβληματιστούν, να συνεργαστούν και να οραματιστούν έναν ξεχωριστό και καλύτερο κόσμο.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του ΔΣ Προδρόμου-Αγ. Τριάδας ευχαριστούν θερμά την “Πρόσβαση” για την άψογη διοργάνωση και συντονισμό των εργαστηρίων.