Ενημέρωση για τον Εθελοντισμό

Στο πλαίσιο της υλοποίησης των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, στη θεματική ενότητα Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη, οι μαθητές των Β΄ και Στ΄ τάξεων συζήτησαν με την κα Γραμματικοπούλου Ελένη, Νοσηλεύτρια – Εκπαιδεύτρια του Περιφερειακού Τμήματος Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Αλεξάνδρειας θέματα που αφορούν τον Εθελοντισμό και το σπουδαίο έργο του Ερυθρού Σταυρού. Η κα Γραμματικοπούλου αναφέρθηκε στις δράσεις του ΕΣ στις διάφορες χώρες του κόσμου και τις δράσεις του ελληνικού τμήματος τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Επίσης, αναφέρθηκε στις θεμελιώδης αξίες του εθελοντισμού, όπως η διάθεση για προσφορά και βοήθεια σε όσους τη χρειάζονται, η φιλανθρωπία, η αλληλεγγύη και η αυταπάρνηση αλλά και σε απαραίτητες δεξιότητες όπως η ενσυναίσθηση, η κοινωνική ευαισθησία, ο σεβασμός και η αξιοπρέπεια.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από την παρουσίαση και από την πλούσια δράση του Ερυθρού Σταυρού και διατύπωσαν τις σκέψεις, τις απορίες και τον προβληματισμό τους συζητώντας εκτενώς το θέμα του εθελοντισμού.