Ώρα για παιχνίδι!

Με αφορμή την 11η ενότητα της Γλώσσας της Ε΄ τάξης με τίτλο “Παιχνίδια”, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄-Στ΄ τάξης παρουσίασαν στην τάξη τα αγαπημένα τους επιτραπέζια παιχνίδια, αναγνώρισαν τις διαφορές και τις δυνατότητες του επιτραπέζιου παιχνιδιού και των ηλεκτρονικών παιχνιδιών που απασχολούν στην πλειονότητά τους τον ελεύθερο χρόνο τους, ανέλαβαν να εξηγήσουν τους κανόνες των παιχνιδιών στους συμμαθητές τους υιοθετώντας κατευθυντικό λόγο, καλλιέργησαν στρατηγική σκέψη για να καταφέρουν να νικήσουν αλλά, κυρίως, διασκέδασαν στην τάξη τους μια βροχερή μέρα του Μαρτίου.

Τα παιδιά υπογράμμισαν πόσο γρήγορα και ευχάριστα πέρασε ο χρόνος παίζοντας με τους συμμαθητές τους, αναγνώρισαν την ευκαιρία συνεργασίας με συμμαθητές τους που ίσως στην αυλή να μην επέλεγαν να παίξουν και απόλαυσαν τόσο τη νίκη τους όσο και την ήττα τους!